Upravit stránku
okna.jpg

Vánoce se nezadržitelně blíží, a tak je čas na vánoční výzdobu interiéru. Hledáte inspiraci? Poradíme vám, jak sladit barvy s nábytkem a ostatními dekoracemi u vás doma, abyste si nepřipadali jako v cirkusu. Letošní Vánoce se nesou ve znamení tak trochu netradičních barev - vévodí jim pastelové odstíny. Například růžová, modrá, mentolová či fialová. Tradičními barvami, jako je červená, zlatá, bílá a stříbrná však také nic nezkazíte, nebojte se!

A protože nejčastěji se s vánoční výzdobou potkáváme na oknech, naše rady budou směřovat právě tímto směrem. Jak postupovat, když máte venkovní žaluzie? Jak naložit s vnitřními roletami nebo s plisé? Jak připevnit vánoční řetěz na plastová okna a věnec na vchodové dveře? Čtěte dál a dozvíte se to.

Světélka v oknech, to je téměř nutnost

Máte radost, že přicházejí Vánoce? Tak tuhle radost ukažte i kolemjdoucím, před kterými jinak po celý rok svoje soukromí urputně bráníte. Krásně ozdobená okna dokážou navodit vánoční atmosféru jak při pohledu zvenčí, tak doma. A o to přesně jde. Jedním z nejoblíbenějších dekorací jsou světelné řetězy. Když máte stará dřevěná okna, není nic jednoduššího, než vzít malý hřebík, natlouci ho do okna a řetěz za něj zachytit. V případě nových oken, natož plastových, to ale bývá problém. Tatáž situace nastává, když chcete pověsit věnec na vchodové dveře.

Naštěstí dnes v hobby marketech můžete nakoupit speciální háčky, které se zachytí za rám okna či dveří a perfektně drží bez jakéhokoliv zásahu do rámu či obložek. Je na vás, jestli zvolíte barevná blikající světélka, nebo zůstanete u žlutých žároviček, které v interiéru vykouzlí pravou vánoční pohodu.

okno.jpg

Řídíte se trendy, nebo dáváte přednost tradici?

Jak už jsme naznačili, letošní Vánoce budou veselé a pastelové. A rozhodně se nemusejí objevit jenom na stromečku - vyzdobte si i okno. Jděte na procházku do lesa a přineste si s sebou chvojí. Ty pak napíchejte do truhlíku nebo květináče a sem tam přidejte vánoční ozdobu v pastelové barvě. Na vnitřní parapet pak můžete položit pár šišek a do pastelových váziček dát pár větviček postříkaných umělým sněhem nebo třpytkami. Nebo si vlastnoručně vyrobte girlandu, kterou pak zavěsíte na garnýž! Když si budete chtít dopřát krapet soukromí, ale zároveň nekazit vánoční atmosféru, pořiďte si látkové rolety nebo plisé v krásných barvách.

I vnitřní stínění můžete sladit do letošních vánočních barev:

Šťastné a bílé

Chybu samozřejmě neuděláte, ani když vsadíte na osvědčené kombinace červené, zlaté, zelené a stříbrné barvy. Bílá se hodí vždycky a všude. A protože máme v posledních letech spíše Vánoce na blátě než na sněhu, co takhle vybavit okna o pořádnou sněhovou přikrývku. Stačí si koupit umělý sníh ve spreji a pár umělých šablon a nastříkat na okna sněhové vločky nebo třeba sněhuláka. Děti vám s tím milerády pomohou. A jestli ve vás ani tato činnost neprobudí kreativního ducha, vsaďte na osvědčené samolepky na okna.