Upravit stránku
posezeni.jpg

Posezení s nohama nahoře, v ruce sklenička dobrého pití a výhled do překrásné zahrady. Milujeme ty chvíle pohody a vychutnáváme si je kdykoliv je to možné. Posezení v zahradě nám přináší odpočinek od každodenního hektického života a při správném umístění také krásný výhled na západy slunce.

Nejenže stavba v zahradě slouží jako oáza nekonečného klidu, pohody a relaxu, ale také má ohromné kouzlo a celou zahradu příjemně zútulní. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými zahradními stavbami?

Terasy

Terasy jsou nejčastěji součástí domu a jsou většinou skryté pod druhé patro nebo pod střechu. Vznikne tak příjemné posezení, které je ale pouze částečně kryté a vhodné jen do příznivého počasí. Neuchrání před deštěm, větrem ani přímými slunečními paprsky. Před nimi můžete terasu ochránit doplněním markýzami, které mají moderní design i pohodlné ovládání.
terasa.jpg

Pergoly

Zahradní pergoly mohou být z různých materiálů, kryté i nekryté. Jejich krytí a zastřešení zajistí pohodlné užívání za každého počasí. Starou dobrou klasikou jsou pergoly z kvalitního a odolného dřeva. V poslední době si ale na oblibě velmi získávají také hliníkové pergoly, především pro svou eleganci a moderní vzhled. Kromě posezení lze pergolu využít i jako stání pro auta. Pergola může být fixována k domu nebo samostojná v zahradě.

Vážně uvažujete o některé ze zahradních staveb? Důležité je si předem dobře promyslet několik základních aspektů:

  • vhodné umístění v zahradě,
  • samostojná, nebo fixovaná k domu,
  • materiál stavby a materiál základové desky a podlahy.

Pokud stavba nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m2 a 5 m do výšky, nepotřebujete ohlašovat stavbu ani řešit stavební povolení. V některých obcích je ale nutné řešit územní souhlas, proto se pro jistotu vždy na příslušném úřadě informujte.