Upravit stránku

Pergola, terasa, nebo zimní zahrada?

Posezení s nohama nahoře, v ruce sklenička dobrého pití a výhled do překrásné zahrady. Milujeme ty chvíle pohody a vychutnáváme si je kdykoliv je to možné. Posezení v zahradě nám přináší odpočinek od každodenního hektického života a při správném umístění také krásný výhled na západy slunce.

Nejenže stavba v zahradě slouží jako oáza nekonečného klidu, pohody a relaxu, ale také má ohromné kouzlo a celou zahradu příjemně zútulní. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými zahradními stavbami?

Terasy

Terasy jsou nejčastěji součástí domu a jsou většinou skryté pod druhé patro nebo pod střechu. Vznikne tak příjemné posezení, které je ale pouze částečně kryté a vhodné jen do příznivého počasí. Neuchrání před deštěm, větrem ani přímými slunečními paprsky. Před nimi můžete terasu ochránit doplněním markýzami, které mají moderní design i pohodlné ovládání.
Terasová markýza

Pergoly

Zahradní pergoly mohou být z různých materiálů, kryté i nekryté. Jejich krytí a zastřešení zajistí pohodlné užívání za každého počasí. Starou dobrou klasikou jsou pergoly z kvalitního a odolného dřeva. V poslední době si ale na oblibě velmi získávají také hliníkové pergoly, především pro svou eleganci a moderní vzhled. Kromě posezení lze pergolu využít i jako stání pro auta. Pergola může být fixována k domu nebo samostojná v zahradě.

Altány

Altány známe především z filmů a pohádek. Romantická stavba v zahradě, většinou obepnutá popínavými rostlinami. Na efekt se jedná o nádhernou stavbu, ale pokud toužíte především po praktičnosti a funkčnosti, zvolte raději jinou zahradní stavbu. Za hezkého počasí se stejně jako v případě terasy jedná o příjemné posezení. Altány většinou nejsou ani z jedné strany kryté, některé mají alespoň plnou střechu.

Zimní zahrady

Pokud si chcete prodloužit obytnou část domu o kus zahrady, který můžete využívat celoročně, poohlédněte se po zimních zahradách. V zimě se snadno vytápí a poskytují příjemné útočiště pro chvíle pohody nejen s horkým čajem a knihou. Pro zimní zahrady se namísto střechy ideálně hodí venkovní zastínění. V létě zabraňuje přehřívání zimní zahrady a odráží sluneční paprsky, nebo ho lze pohodlně zatáhnout a užívat si slunce. V zimě naopak zabraňuje úniku tepla a předchází tak energetickým ztrátám.

Vážně uvažujete o některé ze zahradních staveb? Důležité je si předem dobře promyslet několik základních aspektů:

  • vhodné umístění v zahradě,
  • samostojná, nebo fixovaná k domu,
  • materiál stavby a materiál základové desky a podlahy.

Pokud stavba nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m2 a 5 m do výšky, nepotřebujete ohlašovat stavbu ani řešit stavební povolení. V některých obcích je ale nutné řešit územní souhlas, proto se pro jistotu vždy na příslušném úřadě informujte.

Chcete poradit s výběrem vhodné zahradní stavby? Napište nám

  • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
    Dávám společnosti MARON CZ, s.r.o. na dobu neurčitou souhlas se zpracováním osobních údajů v rozsahu jméno a příjmení,
    e–mailová adresa, telefon, pro účely zpracování cenové nabídky a zasílání informací o výrobcích a službách společnosti. (Podrobněji viz Informace o zpracování osobních údajů)