Upravit stránku

Zahradní nábytek? Je z čeho vybírat

Na terasu, do pergoly či pod markýzu. Vždy se snažíme vytvořit si na zahradě dokonalý koutek, kde trávíme příjemné chvíle s rodinou či přáteli. Chystáte se o sezóně pořídit nový zahradní nábytek? Pak vás překvapí široký sortiment, který moderní trh nabízí. Abychom vám výběr usnadnili, přinášíme základní informace o typech zahradního nábytku a vhodných kombinacích.

Tuzemské dřeviny? Proč ne

Jednou z mnoha variant druhů zahradních setů je právě dřevo. Tentokrát však máme na mysli naše tuzemské dřevo. Smrkové, borovicové či dubové dřevo sluší každé zahradě. Vypadá a působí velmi přirozeně, proto je tak oblíbené. Rozhodně se skvěle hodí jako materiál pro zahradní nábytek. Dřevěné sety kombinujte s útulným polstrováním. Kam se dřevo hodí? K moderním domům, k chalupám i dřevostavbám. Jak vybírat? Můžete volit dřevo stejné, jako zdobí například vaši pergolu či altán, nebo naopak kontrastní, abyste posezení ozvláštnili.

Ratanový nábytek

Ratanový nábytek je pevný a pružný zároveň. Jako přírodní materiál působí esteticky velmi dobře. Navíc je možné ho využít doma i v exteriéru. Hodí se především k posezení ve stylu kavárničky. Většinou je doplněný o měkké sedáky. Jestliže se vám ratan líbí, ale chcete najít lacinější variantu, pak máte možnost pořídit nábytek z umělého ratanu.

Kovová elegance

Kovový nábytek není úplně ten nejobvyklejší, ale rozhodně má co nabídnout. Litina či ocel je kombinovatelná také se dřevem. Navíc jde o skutečně velmi odolný nábytek, který vyniká dlouhou životností. Ten ve stylu rokoka či secese ozdobí každou zahrádku ve francouzském stylu a potěší nejednu romantickou duši. Kovové židle perfektně doplní třeba kulatý dřevěný stůl.

Zahradní nábytek

Oblíbený teak

Poslední dobou se setkáváme rovněž s exotickým dřevem – teakem. Toto dřevo nabízí vysokou životnost, je odolné vůči vlivům počasí a plísním. Je to dřevo lehké, příjemné na dotek a používá se také k výrobě interiérového nábytku, lodí a jachet. Teak se hodí k modernímu rodinnému domku, ale menší skládací sety můžete pořídit i na balkón, který se tak rázem promění v útulné místo ke každodenní relaxaci a odpočinku.

Zahradní nábytek

A co takhle meranti?

Dalším exotickým dřevem, které se v posledních letech používá pro výrobu zahradního posezení, je dřevo meranti. Toto velmi tvrdé dřevo odolává počasí, dřevokaznému hmyzu i vodě. Na první pohled nás zaujme především jeho červenohnědá barva, která může být právě aspektem, proč takový nábytek vybrat. Právě kresba a zbarvení dělá z každého kusu originální kousek, jenž vyšperkuje vaši zahradu.

Údržba

Materiál vybírejte i podle toho, kolik času a prostředků chcete věnovat jeho údržbě. Obecně platí, že umělé materiály (plast, kov) jsou méně náročné na údržbu. Ty náročnější, tedy dřeviny, se vám ale odvděčí elegantnějším vzhledem. Podrobnější tipy na údržbu najdete zde nebo tady