Upravit stránku

Investice do venkovního stínění se vyplatí

Regulace teploty v domácnosti i příjemný designový prvek - tak můžeme charakterizovat venkovní stínění. Umí toho ale daleko víc, než byste čekali. Kromě toho, že udržuje příjemné klima a šetří náklady na vytápění a klimatizování, také zvyšuje bezpečnost vašeho obydlí.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi venkovními žaluziemi a roletami a jaké jsou jejich hlavní výhody? Víte, jak venkovní stínění ovládat a jak se o něj starat?

Rozdíl mezi venkovními roletami a žaluziemi

Venkovní rolety i žaluzie zajistí v domácnosti příjemné klima, ať je léto nebo zima.

 • Venkovní rolety i žaluzie si skvěle poradí s regulací propustností tepla do domácnosti. V létě zajistí příjemný chládek, v zimě nepropouští teplo.
 • Co se týče stínění, rolety maximálně zastíní a mají i lepší tepelné vlastnosti. Pokud ale potřebujete plynulou regulaci propustnosti světla, potom jsou lepší volbou venkovní žaluzie, kdy si můžete zvolit naklopení lamel.
 • Venkovní rolety jsou bezpečnější a mohou pomoci zabránit zlodějům vniknout do domu. 
 • Co se týče izolačních vlastností, kromě tepelné izolace jsou venkovní rolety i skvělým pomocníkem v hlukové izolaci. Naopak venkovní žaluzie si poradí pouze s tepelnou izolací.
 • Venkovní rolety i žaluzie lze velmi snadno automatizovat a tím si můžete usnadnit jejich ovládání. 

Hlavní výhody venkovního stínění

Venkovní stínění je nejvýhodnější v letních měsících, kdy zachycuje sluneční paprsky ještě předtím, než proniknou do domu. Lamely propustí do domácnosti mnohem méně tepla než vnitřní stínění. Venkovní žaluzie i rolety mají moderní hliníkový vzhled a výběr z široké nabídky barevných dekorů lamel. Další zajímavé výhody, které stínění nabízí:

 • zamezuje propustnost slunečních paprsků
 • můžete si sami plynule regulovat světlo
 • termoregulační efekt
 • zajišťuje delší životnost oken
 • zvyšuje bezpečnosti objektu před zloději i před hmyzem
 • designový prvek, elegantní a stylový
 • možnost výběru z několika barevných provedení
 • snižuje hlučnost

Ovládání venkovního stínění

Venkovní stínění lze ovládat dvěma základními způsoby, a to manuálně nebo elektronicky. V případě manuálního ovládání se venkovní stínění ovládá pomocí kliky nebo šňůry. Tyto ovládací prvky jsou umístěny uvnitř domu, proto je nutné počítat se stavebními úpravami okna, případně přilehlé zdi. Pokud se rozhodnete pro elektronické ovládání žaluzií, lze stínění ovládat dvěma způsoby, a to pomocí vypínače nebo dálkovým ovládáním. 

Jak je to s instalací venkovních rolet?

Na venkovní stínění je vhodné myslet již během přípravy stavebního projektu. Venkovní stínění lze instalovat několika způsoby, mezi nejčastější patří podomítková nebo předokenní instalace.

Jak se starat o venkovní stínění?

Čištění venkovního stínění není žádná věda. Protože se na něm zachycuje prach a nečistoty, měli bychom mu věnovat alespoň 2× ročně náležitou péči. Nejprve si vezměte na pomoc vysavač a vysajte prach a nečistoty. Následně stínění omyjte mycím prostředkem, postačí mýdlová voda, která odstraní špínu. Následně otřete stínění jemným hadrem a nechte jej usušit.

Potřebujete poradit s výběrem venkovního stínění? Napište nám

 • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
  Dávám společnosti MARON CZ, s.r.o. na dobu neurčitou souhlas se zpracováním osobních údajů v rozsahu jméno a příjmení,
  e–mailová adresa, telefon, pro účely zpracování cenové nabídky a zasílání informací o výrobcích a službách společnosti. (Podrobněji viz Informace o zpracování osobních údajů)