Upravit stránku

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie už nemusí stínit jenom v komerčních prostorech,
ale i v domácnostech. Žaluzie Decomatic od německého výrobce
jsou ideální pro stínění větších ploch. Máte na výběr z nepřeberného
množství variant a barev.

Vertikální žaluzie patří mezi tradiční, oblíbené a vysoce funkční systémy zastínění. Mezi jejich hlavní přednosti patří schopnost zaclonit velké plochy, možnost plynulé regulace světla natáčením lamel, tvarová přizpůsobivost a také široká nabídka barev a materiálů.

V Maronu vyrábíme vnitřní vertikální žaluzie z komponentů systému Decomatic. Tyto žaluzie mají dlouhou životnost a poskytují vám větší komfort ovládání, než na jaký jste zvyklí u běžných vertikálních žaluzií. Systém Decomatic se dokáže přizpůsobit jakémukoliv tvaru prosklené plochy, ať už svislé, vodorovné, šikmé, lomené nebo zaoblené.

Cenová nabídka

Zdarma vám zpracujeme cenovou nabídku na vertikální žaluzie. Napište nám.

Popis vertikálních žaluzií

Žaluzie se skládají z vodicí lišty z lakovaného hliníku a samotných stínicích lamel. Lišta v sobě ukrývá řadu funkčních prvků, zejména hřídel, po které se posouvají a natáčejí jednotlivé držáky lamel.

Dokonale přesné překrytí lamel v celé šířce žaluzie zaručuje propojení držáků kovovými distančními pásky, které se vyrábějí pro každou žaluzii zvlášť s přesností na desetinu milimetru. Kovové pásky jsou nejen přesnější, ale zajišťují také hladký chod a mnohonásobně delší životnost než pásky plastové.

Lamely pro vertikální žaluzie

Lamely dodáváme v nejrůznějších typech povrchů, odstínech, s různou hustotou, propustností světla či tlumení hluku. Jsou vyrobené z polyesteru, bavlny, skelného vlákna, PVC nebo dřevěné tkaniny.

Máme 3 základní šířky. V horní části lamely je závěsný mechanismus, kterým je připevněná k posuvnému držáku, v dolní části je pak kapsa na závaží. Jednotlivá závaží jsou propojena řetízkem kvůli zamezení nechtěnému pohybu lamel např. v průvanu.

Vertikální žaluzie jsou v podstatě bezúdržbovým zařízením. Čistěte vertikální žaluzie vlhkým hadrem nebo vysavačem. Při větším znečištění vám rádi zajistíme odborné specializované čištění. Jakékoli opravy či úpravy svěřte vždy odborníkům, předejdete tak zbytečným komplikacím.

Ondřej Behún

Ovládání vertikálních žaluzií

Lamely vertikálních žaluzií můžete shrnovat k jedné či druhé straně, do obou stran jako oponu nebo na střed. Základním způsobem manuálního ovládání je kombinace řetízku a provázku (řetízek pro natáčení lamel, provázek pro jejich posun). Ovládací provázek lze zatížit stylovým těžítkem. Jinou variantou manuálního ovládání je tyčka. Pro komfortnější ovládání vám však doporučujeme elektromotorické ovládání žaluzie.


Rovné vertikální žaluzie

Základním modelem vertikálních žaluzií je rovný typ. Je ideální pro zastínění rovných svislých ploch. Výhodou je rozmanitost barev a materiálů, zastínění i extrémně velkých ploch a různé kombinace ovládání a shrnování lamel.

Rovné vertikální žaluzie se ovládají provázkem a řetízkem, tyčkou nebo elektromotorem 12V s tlačítkem nebo dálkovým ovladačem. Shrnování lamel k jedné straně, opona nebo na střed.

 • maximální šířka 7 m 
 • maximální plocha 35 m²
 • výška je limitována nosností držáku lamely (10 kg)

Obloukové vertikální žaluzie – svislý oblouk

Ideální řešení pro oblouková okna a výklenky, kde oblouk probíhá ve svislé rovině. Vodicí lišta ideálně přilne k zaoblenému stropu a lamely upevněné na kardanových závěsech přirozeně splývají dolů. Jejich natáčení je díky planetové převodovce zcela hladké. Shrnování lamel bývá standardně na střed, pokud nebrání parapet, podlaha či jiná překážka delším středovým lamelám v pohybu, může být i do stran.

 • ovládání provázkem a řetízkem nebo elektromotorem 
 • maximální délka lišty 5,6 m
 • maximální výška 5 m
 • minimální poloměr oblouku 500 mm

Obloukové vertikální žaluzie – vodorovný oblouk

Tyto vertikální žaluzie umožňují zastínit prosklené plochy do oblouku, okna v kulatých místnostech nebo si jen tak designově pohrát. Unikátní možnost zakružování profilů i výroba nepravidelných oblouků. Zaměření těchto výrobků je poměrně složité, proto je raději přenechejte našim zkušeným odborníkům.

 • shrnování lamel ke straně, opona nebo na střed 
 • ovládání provázkem a řetízkem či  motoricky
 • maximální délka lišty 5,5 m
 • maximální výška 5 m 
 • minimální poloměr se liší v závislosti na použité šíři lamely (550 mm pro lamelu 63, 650 mm pro lamelu 89 a 900 mm pro lamelu 127)

Zdvojené vertikální žaluzie (plafond)

Praktickou variantou provedení vertikální žaluzie je tzv. plafond. Základní odlišností od běžného typu je použití nikoli jedné, ale dvou vodicích lišt, které jsou umístěné naproti sobě. Mezi nimi jsou na odpružených závěsech vypnuté lamely, které se mohou posouvat i natáčet.

Plafond můžete použít pro zastínění svislých ploch, ale jeho hlavním uplatněním je zaclonění a plynulá regulace světla vodorovných nebo šikmých prosklených ploch.

 • ovládání provázkem a řetízkem nebo 2motorovým systémem s elektronickou synchronizací motorů
 • maximální rozměry pro vertikální použití: délka lišt 4 m, délka lamel 5 m, plocha do 20 m²
 • maximální rozměry pro horizontální (stropní) použití: délka lišt 4,5 m, délka lamel 2 m, plocha do 9 m²

Šikmé vertikální žaluzie (slope)

Systém Decomatic si snadno poradí i se šikmými stropy a výklenky až do úhlu sklonu 55°. Řešením jsou speciální kardanové závěsy lamel a vysoká kvalita všech komponentů. Napojením dvou šikmin nebo šikminy (slope) a rovné žaluzie se elegantně zastíní plocha s lomenými tvary.

Ovládání provázkem a řetízkem, pro rozměrnější šikminy a větší úhly sklonu výrobek osazujeme planetovou převodovkou 4:1. Komfortní variantou ovládání je samozřejmě elektromotor.

 • maximální šířka 7 m, maximální výška 5 m

Elektrické ovládání vertikálních žaluzií

Základem systému elektrické žaluzie je elektromotor 230 V, který je integrován za nebo před horní lištou na libovolné straně lišty. Žaluzii lze ovládat vypínačem na zdi, větší mobilitu ale poskytuje dálkový ovladač Somfy, který dokáže zajistit nezávislé řízení i většího počtu elektrických vertikálních žaluzií. Pro složitější projekty nabízí systém Decomatic různé varianty slučování žaluzií do skupin, jejich napojení na pult centrálního řízení atd. Rádi navrhneme nejlepší řešení zapojení vertikálních žaluzií na míru.


Stáhněte si manuál k vertikálním žaluziím

Technický manuál pro vertikální žaluziepdf2.30 MB

Technický manuál pro vertikální žaluzie

Inspirujte se našimi realizacemi

 • RD Líšnice - japonské stěny a vertikální žaluzie
 • RD Praha 4 Háje
 • Metropolitní universita Praha
 • Jak se staví sen - Praha 6
 • Praha - Petrovice